Przedstawicieli jakich zawodów zaczyna najbardziej brakować na pracowniczym rynku.

Przedstawicieli jakich zawodów zaczyna najbardziej brakować na pracowniczym rynku.
<!–more–>W ostatnich latach przedsiębiorstwa mają coraz więcej problemów z wyszukaniem wykwalifikowanych ludzi na rozmaite stanowiska, na dzień dzisiejszy ma taki problem około 45 procent firm z różnych branż. Jak można zauważyć, taka sytuacja występuje w wielu gospodarkach, a nasz kraj plasuje się znacznie powyżej średnich wyników w ogólnej statystyce. Wynika to z kilku powodów i na pewno z takiej sytuacji są zadowoleni sami pracownicy.
Opisywane problemy z kompletowanie załogi zaczynają mieć przedsiębiorstwa z różnych branż, sytuacja dotyczy tak naprawdę wykwalifikowanych kierowców i pracowników fizycznych, jak również inżynierów oraz specjalistów. Obecnie można już tak naprawdę powiedzieć o światowym kryzysie, gdyż zakres tego zjawiska zaczął osiągać bardzo niepokojące rozmiary, w przeciągu ostatnich kilku lat pogłębiając się znacząco.
Wbrew powszechnym opiniom, które stawiają pośród mocno poszukiwanych zawodów specjalistów IT, to statystyki nieco inaczej wyglądają. Co prawda znalezienie dobrej osoby do działu IT w dalszym ciągu nie jest łatwe, to w praktyce wśród badanych zawodów zajmują oni dopiero ósmą pozycję. A najtrudniej już od paru lat jest znaleźć wykwalifikowanych pracowników fizycznych.
Ta grupa pracowników jednak jest ogromnie szeroka i obejmuje dużo zawodów. Przede wszystkim są poszukiwani monterzy, mechanicy i elektrycy, dużą popularnością cieszą się również stolarze, hydraulicy i operatorzy wózków widłowych. W każdej z tych branż bardzo trudno jest z wyszukaniem zaangażowanej, kompetentnej osoby do pracy w swojej firmie.
Następną naprawdę mocno szukaną i ciężką do znalezienia grupą zawodów są kierowcy z doświadczeniem, głównie autobusów i ciężarówek, a później inżynierowie oraz operatorzy maszyn. Dalsze miejsca przypadają branży gastronomicznej i usługowej – rozmaite restauracje oraz hotele również łatwo mieć nie będą jeżeli chcą rozszerzyć zatrudnienie o rzetelne osoby do pełnienia różnych funkcji.
Aktualnie bardzo często zobaczyć można w wielu branżach zwiększającą się rywalizację o dobrego pracownika. Przedsiębiorstwa które chcą zatrudnić nowych proponują coraz to lepsze warunki, więc obecni pracodawcy także są zmuszeni do stosowanych działań, jakimi w pierwszej kolejności będą zwiększone pensje.