Kiedy przychodzi pora na przekwalifikowanie się.

Kiedy przychodzi pora na przekwalifikowanie się.
W miejscu pracy większość osób spędza dużą część życia, licznych przypadkach może to nawet być do kilkunastu w ciągu dnia. Z tego też powodu to, jak się tam czujemy bardzo się odbija na pozostałych sprawach, wykorzystaniu czasu wolnego czy relacjach z przyjaciółmi oraz rodziną. Ciągły stres i napięcie mogą bardzo negatywnie wpłynąć również na stan zdrowia pracownika.
Jeżeli trudno już zapanować nad wszystkim, to być może najwyższa pora pomyśleć o zmianach, czasami wręcz trzeba je zaryzykować. W pierwszej kolejności trzeba wiedzieć, czy źródłem kłopotów jest szef, u jakiego ma się zatrudnienie, czy to co się w pracy robi. W pierwszej sytuacji będzie się mówić o toksycznym pracodawcy, i to u niego właśnie nie będą odpowiadały warunki na jakich się jest zatrudnionym, zakres obowiązków czy wynagrodzenie.
Jeżeli natomiast dana osoba bez względu na warunki, w jakich przychodzi mu pracować nie potrafi się cieszyć z tego, czym się zajmuje, to wówczas do czynienia się ma z toksycznym zawodem. W takiej sytuacji pracownik nie dostrzega nic pozytywnego, brakuje motywacji do dalszego rozwoju i planowania swojej przyszłości zawodowej.
W pierwszym przypadku niejednokrotnie wystarczy zmienić pracodawcę, aby sytuacja uległa poprawie. Przypadek drugi wiąże się najczęściej ze zmianą zawodu, co bynajmniej nie oznacza, że trzeba będzie wszystko zacząć od samego początku, a umiejętności, które się ma idą w odstawkę. Bardzo często właśnie wcześniejsze doświadczenia mogą się bardzo przydać w nowym zawodzie.
Obawę wielu osób może budzić czas, którego będzie się potrzebować do pełnej zmiany dotychczasowego zawodu. Tutaj nie ma ściśle określonych reguł, wiele zależy bowiem od tego, jakie się ma plany na przyszłość. w bardziej specjalistycznych zawodach niezbędne może być nawet parę lat do osiągnięcia biegłości, ale w wielu przypadkach może wystarczyć parę miesięcy.
Ważną rzeczą będzie także to, kto będzie pomagał w czasie ustalania swojej przyszłości zawodowej, czy zrobić to samemu, czy skorzystać z profesjonalnego wsparcia. Można się zastanowić nad spotkaniem z profesjonalnym doradcą, często również na terenie urzędów pracy można otrzymać możliwość konsultacji zawodowych.