Awans i praca – pakiet porad od rekruterów

Awans i praca – pakiet porad od rekruterów

Namówiliśmy zaproszonego przez nas doradcę z prestiżowego portalu rekrutacyjnego szukampracy.pl do napisania felietonu dot. poprawy swojego wizerunku w oczach pracodawców. Tu poznasz opinie naszego gościa.

Wszyscy mamy świadomość, jak orientacyjnie prezentuje się list motywacyjny oraz jakimi środkami go nakreślić. Na stronach internetowych możemy odszukać krocie gotowych szablonów takich listów, a także wytycznych oraz podpowiedzi na temat tego, w jaki sposób poprawnie je skonstruować, jakie treści tam uwzględnić, jak zadbać o oprawę techniczną etc. Jednak czy zastanawiałeś się choć raz głębiej nad tym, czym tak właściwie jest list motywacyjny, jak wygląda i w jakim celu się go przedkłada?

List motywacyjny to w skrócie uzupełnienie curriculum vitae, a więc CV. Przyczyną przedłożenia pracodawcy listu motywacyjnego jest przedstawienie własnej postaci, czyli swych umiejętności, wykształcenia i dorobku. Naturalnie w takim dokumencie nie wspominamy o wszystkich wrodzonych awantażach. Wynotowujemy jedynie te zdolności, które mogą się okazać celowe w przypadku posady, o którą się staramy. A zatem w liście motywacyjnym umieszczamy jedynie najbardziej ważkie elementy, ponieważ to właśnie one mogą zyskać uwagę prawdopodobnego pracodawcy w procesie rekrutacji.

W liście motywacyjnym należy wskazać, z jakich powodów zaciekawiłeś się określonym stanowiskiem i dowieść, iż to właśnie Ty w szczególności zasługujesz na jego piastowanie. W dokumencie trzeba uargumentować, dlaczego starasz się o tę właśnie funkcję w tej konkretnie firmie. List tego typu ma również dowodzić, że wiesz, czym trudni się firma, w jakiej chcesz znaleźć zatrudnienie. Tworząc list motywacyjny, warto również powołać się na dotychczasowe doświadczenie (jeżeli takowe posiadamy), a zatem byłe stanowiska, zrealizowane praktyki, kursy, inne zdolności etc.

Skoro już wiesz, co wnosi list motywacyjny i jakiego charakteru łączy się z nim zamiar, dobrze jest pochylić się nad tym, jak prezentuje się list motywacyjny. Dokument ten powinien być napisany na komputerze – za sprawą tej metody będzie schludny i zrozumiały. Nie powinien przekraczać arkusza A4. Powinien zawierać klasyczną strukturę: introdukcja, kontynuacja oraz zakończenie. Tworząc list motywacyjny, należy skoncentrować się na oficjalnym wyglądzie, wyrażeniach kurtuazyjnych i stosownej edycji listu (justowanie, pozbycie się wierszy zawieszonych, zuniwersalizowanie fontów itp.).

Co istotne, list motywacyjny przeznacza się dla określonego pracodawcy. Stąd usiłując zdobyć stanowisko, nigdy nie stosujemy „modelowego” listu motywacyjnego, lecz za każdym razem formułujemy nowy list dla pracodawcy, dopasowany do miejsca pracy, o jakie zabiegamy.

Autor: Portal szukampracy.pl