Z jakiego powodu coaching nie będzie lekiem na rozwiązanie wszystkich problemów.

Z jakiego powodu coaching nie będzie lekiem na rozwiązanie wszystkich problemów.

Coaching jest niezwykle chętnie używanym wśród wielu osób określeniem. W największym skrócie będzie to pomoc innym osobom w tym, aby mogli jeszcze lepiej funkcjonować i zdobywali kolejne szczyty umiejętności i możliwości. Coaching nierozerwalnie wiąże się z postacią trenera, którego rolą jest pomaganie swojemu podopiecznemu w uzyskaniu celów, które on sobie wyznaczy.

Przez ostatnie lata wokół coachingu pojawiły się liczne mity, jakie wynikają z różnorodnych powodów. Niektórzy widzą w tym lekarstwo na wszystkie problemy w życiu osobistym i zawodowym, z kolei inni kierują się modą, nie do końca dokładnie wiedząc, na czym coaching polega. W rezultacie doprowadzić to wszystko może do niekoniecznie realnych oczekiwań, a w rezultacie bolesnych rozczarowań.

Wielokrotnie problem na przykład stanowi postawa, że jeżeli zatrudniło się już coacha, to będzie on mógł doprowadzić do pożądanej zmiany bez większego wysiłku ze strony swojego podopiecznego. A tymczasem sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Coach ma być osobą, jaka wskazuje cel i będzie motywować do działania, lecz większość pracy i tak musi zrobić dana osoba.

Kolejnym problemem będzie myślenie, że sama obecność coacha, jego doświadczenie i osobowość bardzo szybko dadzą oczekiwane rezultaty, niejednokrotnie takie stwierdzenia słyszy się od przełożonych czy kolegów. Tymczasem po paru sesjach będzie się okazywało, że zmiany wymagają mimo wszystko sporej determinacji i ciężkiej pracy, i szybko pojawia się zniechęcenie i rozczarowanie.

Rzecz jasna wcale tak nie jest, że coaching będzie posiadał jedynie ujemne strony i nigdy się nie sprawdzi, bo tak czy inaczej będzie to metoda która się charakteryzuje naprawdę dużą skutecznością i efektywnością. Będzie jednak wymagać właściwego podejścia już od samego początku, sporo problemów bierze się bowiem z nie rozumienia do końca tego, na czym praca z coachem się opiera.

Jeśli ktoś świadomie się decyduje na zrobienie jakiś zmian w swoim życiu i jest zdeterminowany, żeby to wykonać, to dobry coach na pewno mu w tym pomoże. Po pierwsze będzie on pokazywał drogę, jaką warto podążać, aby zmiany, które się planuje faktycznie poszły w odpowiednim kierunku.