Jakich pracowników zaczyna najbardziej brakować na pracowniczym rynku.

Jakich pracowników zaczyna najbardziej brakować na pracowniczym rynku.
<!–more–>W ostatnim czasie firmy zaczynają mieć coraz więcej problemów z wyszukaniem pewnych pracowników, aktualnie jest to blisko 45 procent firm z różnych branż. Jak się okazuje, taka tendencja ma miejsce na całym świecie, zaś Polska jest sporo powyżej średnich wyników w tym zestawieniu. Jest to efektem paru różnych przyczyn i z całą pewnością z takiego obrotu sprawy są mocno zadowoleni sami pracownicy.
Problemy z zatrudnieniem mają firmy działające w różnych branżach, sytuacja dotyczy tak naprawdę wykwalifikowanych kierowców i pracowników fizycznych, ale także inżynierów oraz specjalistów. Aktualnie powiedzieć już wręcz można o światowym kryzysie, gdyż zakres tego zjawiska zaczął osiągać bardzo niepokojące rozmiary, w przeciągu ostatnich sześciu lat znacznie się pogłębiając.
Wbrew różnym opiniom, które stawiają wśród mocno poszukiwanych profesji informatyków, to po statystykach widać co innego. Co prawda znalezienie dobrej osoby do działu IT w dalszym ciągu rodzi spore problemy, to jednak w całościowym zestawieniu zajmują oni dopiero ósmą pozycję. A najtrudniej już od paru lat jest zatrudnić doświadczonych pracowników fizycznych.
Ta grupa pracowników jest jednak niezwykle duża i obejmuje dużo zawodów. W pierwszej kolejności poszukiwani są mechanicy, elektrycy i monterzy, dużym zainteresowaniem cieszą się także stolarze, spawacze oraz osoby umiejące jeździć wózkami widłowymi. We wszystkich tych branżach coraz ciężej jest ze znalezieniem zaangażowanej, kompetentnej osoby do pracy w swojej firmie.
Następną naprawdę mocno poszukiwaną i niełatwą do znalezienia grupą pracowników są doświadczeni kierowcy, głównie autobusów i samochodów ciężarowych, a potem inżynierowie i operatorzy maszyn. Miejsca kolejne przypadły w udziale branży gastronomicznej i usługowej – różnego rodzaju restauracje oraz hotele także nie będą miały prosto jeżeli zamierzają zatrudnić rzetelne osoby na różne stanowiska.
Biorąc pod uwagę sytuacje coraz częściej można zobaczyć w dużej ilości branż rosnącą rywalizację o dobrych pracowników. Firmy które chcą zatrudnić nowych muszą zaproponować naprawdę atrakcyjne warunki, więc obecni pracodawcy również muszą podjąć odpowiednie działania, którymi przede wszystkim będą zwiększone pensje.